Tadı Damağınızda Kalacak 8 Film Önerisi

Film Önerisi yaptığımız bu 8 Filmi izledikten 10 sene sonra asla unutmayacağınız senaryolar, kurgular mevcut. Şiddetle Tavsiye ettiğimiz filmler arasındaki Sahneler, Kimi zaman bir savaş kimi zaman ise bir dram. Film Önerisini okuduktan sonra hemen izleyerek Tadı damağınızda kalacak 8 Film tavsiyesine Hazır mısınız?

The Shawshank Redemption ( Esaretin Bedeli ) IMDB : 9

Listenin Başına eklemekle büyük bir onur duyduğumuz film. Kimimiz için Filmlerin reisi 🙂 muazzam bir senaryo ile İzlemeyenlere ” Esaretin Bedelini izlemediysen Film izledim deme ” Detirten Yapım.

Konusu :

Andy Dufresne Bankacılık yapan Sıradan bir insan. Karısını öldürme suçuyla yargınlanıp hapisaneye atılmış. Fakat karısının öldürüp öldürmediğini dahi hatırlamamakta.  Hapisanede yaşadıkları ve sona doğru büyük bir başarı öyküsü sergileyen Andy Size damakta lezzetli bir sinema keyfi yaşatıyor.

2.  Ah-ga-ssi (Hizmetçi)  IMDB: 8,1

Konusu :

1930’ların Koresi ve Japonyası… Kendisine miras kalmış bir asilzade (Kim Min Hee), onun servetine göz dikmiş bir dolandırıcı (Ha Jung Woo), dolandırıcı tarafından tutulmuş bir yankesici (Kim Tae Ri), asilzadenin velisi ve amcası (Cho Jin Woong) etrafında gelişen bir hikaye. Film, Sarah Waters’ın romanı Fingersmith (2002)’in modern bir uyarlaması.. -Sinamalar

Film Notu :

Film içeriğinde Cinsellik sahneleri geçsede aklınızdan buna dair bir beklenti olmamasını umuyoruz. Zira konu içinde konu ve hırsların toplandığı bir kurgu mevcut.

Film’den Sahne:

3. Memento (Akıl DefteriIMDB : 8,5

Konusu :

Leonard, eşini öldürenlerden intikam almak istemektedir. Çok ender rastlanan ve tedavisi olmayan hafıza kaybı hastalığına sahiptir. Karısının ölümünden önceki olayları detaylarıyla hatırlayabilmesine karşın yeni hatıraları hatırlayamamaktadır. Ne yaptığını ve kiminle konuştuğunu anımsayamaz. – Wikipedia

Film Notu :

Film Hakkında Daha Önce şurada bir yazı yazmıştık. Momento Filmi  Film zihninizde kesik kesik sahneler, konuyu takip etme baştan sona sondan başa bulmaca gibi bir kurguya sahip. Filmi izledikten sonra çevrenize şiddetle tavsiye edeceğinizde eminiz.

Film’den Sahne:

4. PK – Peekay IMDB : 8,2

Konusu :

P.K. bi şehirdeki yabancının düşünceler komedisidir. P.K.(Aamir Khan) Daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuk gibi sorulardır ama cevapları enteresandır.P.K.’in masum gözlerini gören insanlar kendi monoton hayatlarını gözden geçirirler.P.K.’in sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırık kalpleri düzeltir öfkeleri dindirir. P.K.’in çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür.Film karmaşık felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bi şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca basit, kahkaha dolu, insani bir aşk masalı da süregidiyor. Sonuç olarak ayrı dünyalardan gelen yabancılar arasında dostluk destanı işlenmiş diyebiliriz. – Sinemalar

Film Notu :

Aamir Khan sevenlerin büyük bir mutlulukla izleyceği fakat afişini görüp izlenir mi bu yeaaa diyenlere bile vaybe sağlam bir filmmiş detirtecek çok sıradışı senaryoya sahip filmi öneriyoruz.

Film’den Sahne:

5. Mandariinid – Tangerines ( Mandalinalar ) IMDB 8,3

Konusu :

Kafkasyada artık savaş kapıdan içeri girmiştir. Çatışmanın kendileri üzerinde oluşturacak tahribatın farkında olan halk; canlarını güvenlik altında alabilmek için Estonyaya göç etmeye başlamıştır. Yaşadıkları yeri tek edemeyen iki yaşlı insan; savaşın tam kalbinin attığı yerde kalmış ve yavaş yavaş da maddi sıkıntılar yaşamaya başlamışlardır. Bu iki yaşlı adamın, göç edememe sebebi de bu maddi sıkıntılardır. Biri marangozluk yaparak diğeride bahçesindeki mandalinleri toplayarak bu parayı temin edip göç etmeyi planlamaktadır. Fakat ne yazık ki her ikisi de bulundukları toprakları terk etmek için geç kalmıştır ve iki yaşlı adam tam savaşın ortasında kalır. Bir Gürcü bir de Çeçen askerini evlerine alıp tedavi eden bu insanlar, bu sayede savaşın taraflarında biri olmaksızın ayakta kalmaya çalışırlar. – Beyaz Perde

Film Notu :

Hiç Çaresiz kaldınız mı? bir başınıza onca karmaşanın içinde? sessiz bir ortamda izleyeceğiniz Dram filmini Şiddetle Tavsiye ediyoruz.

Film’den Sahne:

6.  The Machinist ( Makinist ) IMDBM 7,7

Konusu :

Makinist, sanayide torna ustası olarak çalışan ve insomnia (uyuyamama) hastalığı olan Trevor Reznik (Christian Bale)’in hikâyesidir. Reznik bir yıldır hiç uyuyamamıştır ve gitgide zayıflamaktadır. İş arkadaşları, görünüşü adeta bir iskeleti andırmakta olan Raznik’ten ürkmeye başlarlar. Kendisinin de karıştığı bir kazada işçilerden birinin kolunu kaybetmesi ile işçiler Reznik’e karşı cephe almaya başlarlar ve onu uzaklaştırmak için çareler ararlar. Paranoyak bir ruh hali içindeki Reznik halüsinasyonlar görmeye başlar. Bunların uykusuzluğun getirdiği bitkinlikten mi kaynaklandığı, yoksa kendisine karşı kurulmuş bir komplonun parçaları mı olduğunu araştırırken Trevor’un hayatı gitgide kabusa dönecektir. – Wikipedia

Film Notu :

Bizce IMDB puanın daha yüksek olduğunu düşündüğümüz, sıradaşı bir kurgu. Ne olduğunu anlamadan seyre daldığımız makinist filmi uyuyamayan bir adamı işlerken çok farklı bir hikayeye değiniyor.

Film’den Sahne:

7. Forrest Gumb IMDB : 8,8

Konusu :

Düşük I.Q. sahibi Forrest Gump Jenny ile tanışır ve aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir.
Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur. Beyaz Perde 

Film Notu :

Tom Hanks oynarda kötü olur mu? 94 yapımı Filmde Halkın ” Salak ” olarak nitelendirdiği ama içinde kocaman bir sevgi barıdıran bir adamın filmi. Ölmeden izleyin derlerya hani.. heh işte o filmlerden.

Film’den Sahne:

8. City Of God Cidade de Deus – (Tanrı Kent) IMDB : 8,7

Tanrı Kent

Konusu :

Brezilya’nın Rio de Janeiro kenti dışında hükümet eliyle kurulmuş gecekondu mahallelerinden birinin adı da Tanrı Kent anlamına gelen “Cidade de Deus”‘tur. Bu yoksul ve kalabalık muhitte hayat çok zordur, fakirlik ve işsizlik gençleri hatta bebek sayılabilecek yaştaki çocukları bile suça itmektedir. Uyuşturucu kullanmak ve silah taşımak ve kullanmak ilkokul çağındaki çocuklar için bile sıradan ve doğal sayılmaktadır. Hikâye bu semtin ilk kurulduğu 1960’lı yıllarda başlar ve küçük çocuklardan “Roket” lakaplı Buscapé’nin (Alexandre Rodrigues) ağzından dış ses olarak anlatılır. “Roket” aslında mahallenin en mülayim ve kendi deyimi ile suça yatkın olmayan çocuğudur, fotoğrafçılığa meraklıdır ve bir muhabir olmayı düşler.

Anlatıcı “Roket”, filmdeki karakterleri tanıtırken, içlerinde abisi “kaz”ın da bulunduğu “Acemi üçlü” adı verilen ve küçük soygunlar yapan bu ilk çetenin ilerde ortaya çıkacak olanların yanında ne kadar masum ve amatör kalacağını anlatır.

1970’lere gelindiğinde nesil değişmiştir, küçükler büyümüş ama çeteler daha da sert ve acımasız olmuşlardır. Gettoyu aralarında paylaşamayan çetelerin kızıştırdığı hakimiyet savaşları tüm hızıyla devam ederken “Roket” bir gazetede ayak işlerinde çalışmaya başlar. Tesadüflerin de yardımıyla çektiği bazı fotoğraflar gazetede yayınlanınca idealindeki muhabirlik mesleğine ilk adımını atmış olur. Gazete yönetimi gettoya girebilen tek fotoğrafçı olduğu için onu bu konuda görevlendirir. Son büyük çete savaşını gizlendiği yerden görüntülemeyi başaran”Roket” şöhreti yakalar ve gazetedeki yeni işini garanti altına alır.

Çetelerin birbirini yok ettiği filmin sonunda, onların yerini derhal daha da küçük yaşlarda üçüncü bir neslin aldığı ve hiç zaman kaybetmeden öldürme planları bile yapmaya başladıkları görülür. Wikipedia

Film Notu :

Suç, Hırsızlık, Cinayet dolu sokaklar. Çete Savaşları ve Aşk temalı Tanrı Kent filmini Sizi bambaşka bir serüvene itiyor.

Film’den Sahne:

 

2 Thoughts to “Tadı Damağınızda Kalacak 8 Film Önerisi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir