Kireçlenme Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bilimsel adı osteoartrit olarak bilinen kireçlenme bir eklem hastalığıdır. Genel olarak 65 yaş üstü kişilerde daha sık olarak görülür. Kemiklerin birbirleri ile birleştiği ve eklem oluşturduğu kıkırdak yapıda bozulma sonucu ortaya çıkar.

Kıkırdak yok oldukça kemikler birbirlerine değer ve eklem yerlerinden ses gelmeye ve hareket etmede zorluklar başlar. Oldukça ağrılı bir durumdur. Merdiven inip çıkmada ve yürümekte zorluk çekilir. Kemik uçlarında oluşan çıkıntılar diğer dokulara zarar verir ve ağrılara yol açar.

Kireçlenme Nedenleri

Bir eklem çok uzun yıllar yapısı bozulmadan çalışır. Fakat bazı etkenler kıkırdağın ömrünü azaltarak kireçlenmeye yol açar.

Kireçlenme Nedenleri

Genetik durum kireçlenmede önemli rol oynar. Bununla beraber ilerleyen yaş, aşırı kilo, eklemleri zorlama, ağır işler ve bacak bağlarındaki kopmalar kireçlenmeye neden olur. Yanlış yapılan egzersizler sonucu eklemlere zarar verilebilir.

Kireçlenme Belirtileri

Eklemlerdeki salgı yapan dokuların çoğalmasıyla birlikte dizde görülen şişlikler. Sabah ilk kalkıldığında veya uzun süre hareketsiz kalındığında tutulma ve ağrı oluşur.

Kireçlenme Belirtileri

Daha çok ayak, bel, kalça, diz ve ayak eklemleridir. Bunun sonucu olarak yürümede, ağırlık kaldırmakta ve merdiven çıkmada zorluk çekilir. El ve parmaklardaki eklemlerde görüldüğünde kalem bile tutmakta zorluk çekilir.

Kireçlenme Tedavi Yöntemleri

Kireçlenme Tedavi Yöntemleri

Kilo verilmesi: Fazla kilosu olan hastaların diyet yaparak kilo vermeleri gerekmektedir. Böylece bacaklara binen yük azalır. Fakat ileri yaşta olan hastalar için daha yavaş kilo verilen diyetler önerilir.

Sıcak Tedavisi: diz kapaklarında ödem olmayan hastalar sıcak suya ve kuma girebilirler. Kalp ve yüksek tansiyon hastası kişilerde bu tedavi yöntemi önerilmez.

Egzersiz: Ayaklarında kireçlenme olan kişiler yürürken ağrı çekmiyorlarsa yürüyüş yapabilirler.

Eklem İçine Sıvı Enjeksiyonu: Hyoluronik asidin eklem içine şırınga yardımıyla enjekte edilmesidir. Bu işlem bir nevi eklemler arası yağlama işlemidir.

Author: Luffy

Şiddetle Tavsiye Kurucularından :) Film ve Teknoloji kolik araştırmayı anlatmayı öğretmeyi seven. Doğru bilgi gerçek bilginin peşinde olan yazmaktan çizmekten izlemekten yapmaktan bıkmayan sıradan bir insan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir