Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (Spoiler içerir)

Kısaca

Merhaba arkadaşlar bu gün yeni bir fil, büyük bir maceranın başlangıcı ve eski bir fantastik evrenin kapılarını açıyoruz yine sizinle. J. K. Rowling‘in muhteşem kaleminden çıkan Harry Potter evreninde geçen bir kitap ve film. İlk olarak biraz film’in konusundan bahsedelim 1925’yılının Amerika sın da geçen film bizi yeniden Harry Potter evrenine götürüyor. Hogwarts’tan mezun canavarlar üzerine bir kitap hazırlayan arkadaşımız Newt Scamander -ki bu kitap daha sonra Hogwartsta bir ders kitabı olarak okutulacak – çantasında barındırıp incelediği onlarca fantastik canavardan birisini ana vatanına kavuşturmak adına yola çıkıyor. İngiliz büyü bakanlığından farklı bir yapılanması olan Amerika da -ki çeşitli politik sebeplerden dolayı- hiç beklenmedik bir maceraya atılıyor.

Eğer filme gelecek olursak. Ciddi anlamda Potter hayranı olsun olmasın herkesi çok heyecanladıracak güzel bir film ortaya çıkmış. Özellikle Rowling’in evrenine uzak olmayan insanları çok daha fazla şeyler beklediğini söyleyebiliriz.

Amerikaya gele Scamander’ın Prof. Dumbledore’un çok sevdiğin bir öğrencisi olduğunu öğreniyoruz. Amerikada Mugglelara Amerikada büyüdışı diyorlar ve insanlarla büyücülerin arası o kadarda iyi değil. Büyücülerimiz açığa çıkmaktan korkuyorlar. İçeride yetim çocuklara büyütme ayağına işkence yapan bir “Madame Dolores” vari karakterimiz bilene var. 2.Salem gurubunu toplayıp cadı avcılığı yapak istiyor. Evet Amerikanın ırkçı köleci politikalarını yansıtan  1693 teki karanlık yüzü olan Salem Cadı Mahkemelerinin yenilenme tehlikesi var.  Fragmanlarının ötesinde film bize daha fazla şeyler verecek. Harry Potter’dan neredeyse 1 asır öncesini anlatmasına rağmen meraklısı olduğumuz bu evrenin arka planı hakkında daha fazla şey öğreneceğiz. 5 Film şeklinde çıkması beklenen seri için iyi bir giriş filmi diyebiliriz.

Sonuç olarak filmin içinde görmeyi ummadığımız sürprizlerde var. Özellikle Jhony Deep’in filmde oynaması yada birleşmiş cadı konseyinde bir Osmanlı paşasını görmemiz oldukça tuhaftı. Film Harry Potter evrenine ciddi anlamda çok yakın bunu Grindelwald’ı görerek te anladık. muhtemelen Dumbledore ve Grindelwald ileride bir düello da göreceğiz. Her yönüyle izlemenizi tavsiye edebileceğimiz güzel ve eğlenceli hatta duygusal bir film. Son olarak filmde eksik olan ve özellikle canavarlar değince aklımıza gelen Hagrid filmde olsaydı canavarlar hakkında çok daha fazla şey katabilirdi. Şimdiden iyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir