Ekran Kartı Nasıl Seçilir

En kaliteli ekran kartı ekipmanlarına duyulan ihtiyaç, günümüzde oyun sektörünün gelişmesi ve her sene sınırları zorlayan yeni oyunların piyasaya sürülmesi ile giderek artmaktadır. Özellikle 2021 yılının sonlarına doğru Unreal Engine 5’in duyurulması ile oyun sektörü hareketlenmiş, oyun severler bilgisayar ve ekipmanlarını yükseltme yoluna gitmişlerdir.

Ekran kartlarının kullanım amacına göre pek çok çeşidi vardır. Hemen hemen her sene yepyeni modeller ortaya çıkmakta ve bu seçim yapmayı giderek zorlaştırmaktadır. Kartın seçimi oynanan oyunların türüne veya bilgisayar kullanım amacına göre değişmektedir. Örneği bir ofis bilgisayarı düzeyindeki ekran kartına sahip bilgisayar ile son model ekran kartına sahip bir bilgisayar kesinlikle aynı performansı sağlamayacaktır.

Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüzde oyun sektörünün değişmesi ve gelişmesi ile daha güçlü ekran kartı ihtiyacı doğmaktadır. Örneğin 2022 güncel ekran kartları en iyi performansı sağlayan ekran kartlarından oluşmaktadır. Kullanılan alana göre dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

1. Kullanım Amacına Uygun Olup Olmaması

Seçilecek olan kartın performans ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağı önemlidir. Bilgisayarın hangi işlemleri daha sık yaptığı, ekran kartının ne için kullanılacağı seçim yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardır.

2. Yeni Nesil Olması

Bilgisayarın en sık hangi işlemler için kullanıldığı büyük rol oynamaktadır. Buna bağlı olarak yetersiz bir kartın seçilmesi ileride sorunlara neden olabileceği ve verilen paranın boşa gitmesine sebebiyet vereceği için doğru ekran kartı seçimine dikkat edilmedir. Bu yüzden yeni nesil ekran kartları performans açısından her zaman daha üst bir performans sağlar.

3. VRAM Boyutu ve Bellek Arayüzü Genişliği

Artık kullanılmayan bir tabir olan VRAM terimi, yerini GDDR boyutuna bırakmıştır. VRAM, ekran kartlarının sahip olduğu geçici bellektir. Bu sebeple ekran kartının işleyeceği veri miktarını oldukça etkilediğinden ağır programlar çalıştırılan bir bilgisayara uygun seçim yapmak önemlidir.

4. Soğutma Teknolojisi

Günümüz bilgisayarlarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri ise soğutma yetersizliğidir. Çok ısınan ekran kartı ya da işlemciler bilgisayarın performansını düşüren unsurlardır. Bu yüzden ekran kartlarının yüksek performans sağlayabilmesi için stabil bir sıcaklıkta kalmaları gerekmektedir. Bu da kaliteli bir soğutma sistemi ile mümkündür.

5. GPU

Grafik işlemci birimi olan GPU, ekran kartı işlemcisi olarak tanımlanmaktadır. Yüksek çözünürlüğe sahip oyunlarda GPU’nun sahip olduğu performans oldukça önem taşıdığından bu maddeye özellikle dikkat edilmelidir.

Ekran Kartı Modelleri

Bu sektörde iki firma öne çıkmaktadır. Bu firmalar AMD ve Nivdia’dır. Sektörde iki büyük firma ve iki büyük rakip olan bu firmalar en iyi ekran kartı üretme konusunda oldukça iddialıdır. 2022 güncel Nvidia ekran kartları listesi şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Nvidia GeForce RTX 3090,
  • Nvidia GeForce RTX 3080,
  • Nvidia GeForce RTX 3060 Ti,
  • Nvidia GeForce RTX 3070.

Aynı liste AMD için şu şekildedir;

  • AMD Radeon RX 6900 XT,
  • AMD Radeon RX 6800.

Buna bağlı olarak bu ekran kartlarının kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları vardır. Pek çok ürün arasında özellikle seçim yapmak oldukça zor olsa da bilgisayar için en uygunu amaca en uygun seçilmiş ekran kartı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.