Yeni Mutfak Gözdesi Airfrey

 

Airfrey teknolojisi günümüz mutfaklarında yerini almaya başlayan oldukça popüler bir ürün haline gelmiştir. Gelişen teknoloji denildiğinde insanların aklına genelde telefon, tablet, bilgisayar gelmektedir. Fakat mutfak eşyası, beyaz eşya alanında da teknolojik olarak gelişmeler oldu. Bunlardan biri de Airfrey’dir.

Sıcak hava sirkülasyonu ile gıdaları daha hızlı pişiren bir makinedir. Ayrıca gıda ile temas eden malzeme yapıları, yapışmaz yüzey ile kaplamalıdır. Kısacası Airfrey, fritözün çağımıza ayak uyduracak şekilde geliştirilmesi ile büyümüştür.

Fritöz geçmiş yıllardan beri kullanılan bir üründür. Fakat Airfrey, sadece kızartma için değil meyve kurutma, kek ve börek yapma özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Bazı markalar airfreyi çok çeşitli olarak kullanım imkânı sunmuştur. Kızarmış tavuk, ızgara et gibi işlemlerinde oluşan kanserojen PAH, bu üründe daha düşük miktarda ortaya çıkıyor.

Bunun en büyük etkeni ise Airfrey’in pişirme teknolojisidir. Yağ kullanımını ise büyük ölçüde azaltmıştır. Bu sebeple atık yağ çıkmamakta ve doğamıza zarar vermemektedir. Airfrey teknolojisi, kullanım esnasında gıdaları yakmadan pişirir. Tava da yapacağınız kızartmalar sonucu yağ yanarak zararlı maddeler ortaya çıkar. Fakat bu üründe ortaya çıkan zararlı maddelerin önüne geçilir. Çünkü Airfrey ile ortada yanan bir yağ bulunmamaktadır. Sıradan kızartmalardan en büyük farkı tavada yağ ile kızartılan gıdalar Airfrey’de hava yoluyla kızartılır.

Airfrey Marka Karşılaştırması

·               Tefal Airfrey

Markaları incelediğimizde Tefal Airfrey sahip olduğu dual motion teknolojisi oldukça ilginizi çekecek türdendir. Bu teknoloji ile hem sıcak hava hem de karıştırma özelliği bir arada veriliyor. Bu fritözde ise sıfır yağ ile kızartma yapmanız da mümkündür. Bu tamamen sizlerin damak zevkine kalmış bir durumdur. Fakat bu şekilde yiyeceklerin besin değerini korumasına yardımcı olabilirsiniz. 9 ayrı pişirme menüsü bulunmaktadır.

Patates kızartmasını daha çıtır yapma özelliğine sahiptir. Tefal Airfrey’de et ürünleri pişirdiğiniz zaman herhangi bir dumanlama yapmaz. Bulaşık makinesinde ise kapladığı alan sadece iki tabak kadardır. Ayrıca Tefal’in meyve kurutma özelliği de bulunuyor. Tavuk çevirme özelliği de sizlere sunulan bir avantajdır.

Dezavantaj olarak ise kek ve börek tarzı ürünleri pişirmek için kullanıldığında ise içi veya altı çiğ olarak kalmaktadır. Kek, börek pişirme işlemlerini fırında da yapabilirim diyorsanız tercih etmeniz gereken bir üründür.

·               Philips Airfrey

Philips AirFrey ile kızartılan yiyeceklerin fazla yağdan arınmasını sağlayarak ürünleri daha sağlıklı bir şekilde sofranıza taşır. Yemeklerinizi damak zevkinize göre pişirme özelliklerine sahiptir. Kızartma özelliği bulunur ayrıca pişirme, fırınlama ve ızgara yapma özellikleri ile de sizlere avantajlar sunmaktadır. Ayrıca makine, servis yapacağınız ürünleri sıcak tutma özelliğine de sahiptir. Bu sayede hazırladığınız ürünleri belirli bir vakit içerisinde tutarak aile bireylerini bekleyebilirsiniz.

Kek ve börekleri ise içerisinde eşit miktarda pişirmektedir. Et pişirme özelliği ise Tefal marka ürünü ile aynıdır. Fakat dezavantaj olarak et, tavuk ve balık gibi yağlı ürünlerde miktarına göre dumanlama yapmaktadır. Tüm tavuk kolaylıkla sığabilecek şekilde tasarlanmıştır. Maalesef bulaşık makinesinde alt kısmının yarısını kaplamaktadır. Philips ile Tefal arasında fiyat karşılaştırması yaptığımızda ise Philips bu konuda biraz daha maliyetlidir.

Marka İnceleme Sonuçları

İncelediğimiz iki model arasında farklı avantaj ve dezavantajlar mevcuttur. Bu doğrultuda seçim yapılması gerekirse kişinin istekleri devreye girmektedir. Eğer kek gibi hamur işlerinizi fırında yapabilirim diyorsanız maliyet açısından Tefal Airfrey daha uygundur. Çünkü meyve kurutma özelliği dahi var. Diğer tüm gıdaları Philips ile aynı zamanda ve aynı lezzette pişirmektedir. Fiyat olarak da daha makul bir üründür. Hamur dışındaki diğer tüm performanslar benzerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.