Yapay Zeka Teknolojisi

Yapay zeka makineler tarafından gösterilen zekaya denilir. Doğal zeka ise insan zekası tarafından sergilenen bilinç, düşünme ve duygusallık içerir. Yeniçağın getirdiği teknolojik gelişmeler ile yapay zekanın önemi de ilerlemeye başladı. Günümüzde yapay zeka teknolojileri farklı çalışma alanlarında olduğu gibi endüstri alanında da oldukça kullanılmakta. Yapay zekanın endüstride yer almasıyla çalışma sistemleri ve endüstriyel yapılarda bize değişiklik yapıldığını gösteriyor. Peki günümüzde hangi sektörlerde kullanılıyor? Bu sektörlerde nasıl değişiklikler yaşanıyor? Şiddetle tavsiye olarak 3 Endüstriyel kullanım alanını sizler için derledik;

Tarımda Yapay Zeka

Jason Behrmann’a göre emek sıkıntısı yaşanan sektörlerin yapay zeka ile büyük bir değişime uğrayacağı söyleniyor. Yapay zeka tarımsal işlemlere alternatif çözümler de sağlıyor. Tarımda dijital çağ olarak görülen bu gelişme sayesinde veriler etkin derecede kullanılabiliyor. Örneğin sulama yöntemleri oluşturuluyor. Toprak nemi kontrol ediliyor ve kök gelişimi takibi izleniyor. Aynı zamanda akıllı makinalar sayesinde ekim, gübreleme ve ilaçlama da yapılıyor. Bahçe tarımında ürünün verim ve kalitesine yönelik sonuçlar çıkartılabiliyor. Bu teknoloji tarımın yanında hayvansal üretimde de oldukça etkilidir. Hayvan tanıma, ölçüm ve bilgi gibi birçok alanda optimum sonuçlara da ulaşılabiliyor. Bu gibi sistemler sayesinde daha az müdahale, daha az işçilik ve daha çok verim alınmakta. Bu sayede tarıma ışık tutan teknolojik gelişmeler akıllı tarım sistemini hayatımıza en verimli şekilde kullanılmaktadır. Tarımda yapay zekanın önemini özetleyecek olursak; insan zekasının sahip olduğu düşünme, algılama ve tecrübe yeteneğinin makine ve sistemlere kazandırılarak destek sağlama ve gerekli işlemleri yapabilmesidir.

Enerji ve Madencilik Alanında Yapay Zeka

Artık enerji sektörü de diğer alanlar gibi teknolojilerini ön planda tutuyor. Yapay zekanın verileri doğru analiz edip yorumlaması enerji ve maden alanında da fayda sağlıyor. Örneğin petrolün çıkarılmasında, işlenmesinde ve lojistik süreçlerinin her aşamasında analiz yaparak büyük fayda sağlayarak işi pratikliğe dönüştürüyor. Bu sayede tüm süreç boyunca takip edilmesi durumunda eksiklik veya olası hataya göre hızlı müdahale sağlanıyor.

Sağlık Sektöründe Yapay Zeka

Dünya yapısının değişmesi ve gelişmesiyle birlikte hastalık türleri, iyileşme süreçlerinde de değişim yaşanıyor.  Bu yüzden yapay zekanın günümüz sağlık sektöründe etkileri oldukça fazladır. Teşhis testlerinde kolaylık sağlamak, tedavi süreçlerini hızlandırmak ve doğru yöntemi belirlemek gibi birçok alanda etkisini hissettiriyor. Ayrıca yapay zekanın kullanımı sağlık hizmetinde kaliteyi olumlu yönde ilerletebilecek ilaç formülasyonlarını da geliştiriyor. Yapay zeka teknolojileri verileri analiz etmek ve insanların yalnız bulamayacağı kalıpları veya sonuçları ortaya çıkarmak için çok uygundur. Sonuç olarak sağlık kuruluşları yapay zekadan öğrenme ile daha iyi klinik kararlar almalarına ve deneyim kalitelerinin arttırılmasına yardımcı olacak algoritmaları kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.