Metaverse Teknolojisi

Metaverse Nedir?

Son zamanlarda fazlasıyla karşımıza çıkan ve ismi giderek daha fazla duyulan metaverse / metaverse teknolojisi internet üzerinde sadece bakıp izleyebildiğimiz durumun yanı sıra içerisinde bire bir olarak bulunduğumuz yani içerisinde yaşayabildiğimiz yeni bir dünya. Aslında, ucu bucağı olmayan bir evren olarak tanımlanabilir.
Pek çok büyük marka ve birçok ülke de bu büyük evrenin içerisinde yer almakta. Adidas, Nike, Gucci gibi büyük firma ve markalar şimdiden ciddi yatırımlar yapmaya başladılar bile. Metaverse evreni içerisinde artık bilgileri tek ele almış olan firmalara ihtiyacımız olmayacak. Çünkü uçsuz bucaksız olan evrende insanlar üç boyutlu olarak fiziksel ve duygusal olarak yer alabilmekteler. Hatta bilgilerini kendi istekleri doğrultusunda kişilerle paylaşabileceklerdir.

Metaverse Hayatımıza Nasıl Girdi?

Metaverse ilk olarak 1992 yılında Neal Stephenson’ın Snow Crash bilim kurgu romanıyla gün yüzüne çıktı. Facebook kurucusu ve CEO’su olan ünlü yazılımcı ve bilgisayar programcısı olan Mark Zükerberg Facebook sosyal ağının ismini META olarak değiştirmesiyle bu evren için ilk adımları attı. Çok firmanın fazlasıyla yatırım yaptığı ve hala daha yapmaya devam etmekte olduğu bu evren geleceğin teknolojisi. Hatta insanlar tarafından yaşam alanı olarak görülmeye başlandı bile.

Metaverse Hangi Alanlarda Karşımıza Çıkıyor?

Şimdilik sadece oyun dünyasında yer alan bu evren VR/AR/QR gözlükleriyle desteklenmekte. Ayrıca bu teknoloji sayesinde kullanıcı sanal dünyada olmasına rağmen sanki gerçekmiş hissi yaşamaktadır. Gerçek zamanlı olarak metaverse evreninin içerisinde bulunduğunu hissetmektedir. Fortnite oyunu ilk gerçek zamanlı konserini, ünlü rap sanatçısı Travis Scott ile gerçekleştirdi. Bu oyun sayesinde ilk adım 2020 yılında atıldı. Milyonlarca kullanıcının katılım sağladığı bu konser yoğun ilgi topladı. Bununla birlikte bazı büyük firmalar işe alımlarını Metaverse’den yapmaya başladı. Hatta tasarlanan ofislerinde toplantı yapmaya bile başladılar. Katılımcılar bu deneyimin fazlasıyla farklı ve ilgi çekici olduğunu düşündüklerini belirttiler.

İlerleyen zamanlarda daha fazla karşımıza çıkacağı şimdiden tahmin ediliyor. Bu yeni evren, git gide büyümeye ve gelişmeye devam edecek gibi görünüyor. Öyle ki kişiler oradan arsa satın almaya başladı bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.